Salg av vafler

Beskrivelse: 

Klassen skal selge vafler på skolen for å tjene penger til en skoletur. I den forbindelse må elevene beregne kundegrunnlag, bestemme hvor mye vafler de skal lage, fastsette pris, etc.  Videre er det meningen at de skal sette opp et budsjett og føre regnskap.

Klassen planlegger å selge vafler på skolen for å tjene penger til en skoletur, og følgende spørsmål må raskt vurderes: 

  • Hva slags vafler skal dere lage? Tilbehør?
  • Hvor mange vafler skal dere lage? Hva bestemmer det?
  • Hvem er kjøpergruppe?
  • Når er det fornuftig å selge?
  • Hva skal vaflene koste?  Hva bestemmer prisen?
  • Andre utgifter enn vaffelrøre? Beskriv så godt som mulig.
  • Budsjett og regnskap.

 

God bruk av regneark og dokumentasjon av beregninger er viktig. Muntlig oppsummering der framgangsmåter og valg blir begrunnet.

PC med regneark og internettilgang, vaffelrøre med tilbehør (eller bare priser) og eventuelt vaffeljern og det tu trenger til steking og salg av vafler.