Search page

Søket fant 39 resultater på 0.059 sekunder.

Søkeresultater

  1. Produksjon og beregning fra slakt til lammerull

    Når man slakter et lam, er det viktig å huske at man ikke alltid kan bruke hele vekten til slaktet. Noe av vekten forsvinner når bein fjernes, og kjøttet skjæres rent for blant annet fett og talg(avskjær). Dette kaller man svinn.

    Svinnet kan oppgis i prosent, eller som vekt i gram(g) eller i kilo(kg)

    Foto: Ninna Myrvang. Lisens CC by-na

    Dag Vassbotn - 30.01.2013 15:02

  2. Grønnsaksuppe - mengde- og kostnadsberegning

    Eleven skal tilberede grønnsaker til grønnsakssuppe. Det skal gjøres erfaringer med svinn og den betydningen det har for sluttproduktet, kvantitets og kvalitetsmessig og i et økonomisk perspektiv. Det skal beregnes svinn i gram og prosent og foretas mengde- og kostnadsberegning.

    Foto: Magnar Kirknes, VG, NTB Scanpix. Lisens: CC by-nc-sa. Kilde: ndla.no

    Rolf Liebich - 30.01.2013 15:18

  3. Omgjøring av oppskrift

    Her er en 3-stegs fremgangsmåte for å gjøre om på en oppskrift. (Veien om 1.) Kan deles ut og/eller vises på skjerm. Kombineres med andre omgjøringsoppgaver.

    Anders Fløtra - 30.01.2013 15:43

  4. Pepperkakehus

    I denne oppgaven skal elevene planlegge baking av tre pepperkakehus og bake disse.

    Arbeidsoppdraget består i å:

    1) lage en tegning av pepperkakehusene

    2) bergene mengden deig som trengs

    3) gjøre kostnadsberegninger

    4) bake pepperkakehusene og evaluere resultatet

    Når kakene skal bakes kan tilgang på ovn være en begrensende faktor. For å sikre at men får gjennomført bakinga på rimelig tid kan det være lurt å kreve av elevene at alle fire vegger til pepperkakehuset skal få plass på et bakebrett.

    elro0604 - 12.03.2013 15:01

  5. Planlegging av menyer

    Oppgaven er en tverrfaglig arbeidsdag i matematikk, norsk og naturfag på programområdet Restaurant – og matfag.

    Opplegget er todelt, der første del går ut på å lage en tenkt meny som skal dekke dagens energibehov på ca. 2000 kJ. Andre del går i tillegg ut på å beregne innkjøp av varer til middag ved tre forskjellige tilstelninger.

    Dagens gjøremål:

    1. 08.00-09.30

    Introdusere oppgaven i fagene matematikk og naturfag

    Aina Fardal - 13.05.2013 16:52

  6. Energien i maten

    Foto: Knut Fjeldstad / NTB Scanpix. Lisens: CC by-nc-sa.

    Denne oppgaven går ut på å regne ut energiinnholdet i en meny. Elevene får utdelt oppskrifter. Man kan med fordel dele klassen i to. En gruppe får oppskrifter med lite fett og en får med feitere mat. Oppskriftene skal justeres til riktig antall porsjoner og det skal regnes ut næringsinnhold for rettene per porsjon. Elevene har også en praktisk økt på kjøkkenet der de lager maten.

    Line Johnsen - 14.05.2013 11:22

  7. Plantegning av restaurant

    Du/dere skal ut fra eget hode lage en forenklet skisse av en plantegning for en restaurant. Bygget skal inneholde følgende:

    • Restaurant med anretning
    • Uteservering
    • Bar
    • Kjøkken
    • Kjøl/Frys/Tørrvarelager
    • Toaletter

    Plantegningen skal bestå av minst 4 ulike geometriske figurer, og du/dere skal selv bestemme mål oppgitt i meter.

    Aina Fardal - 15.05.2013 23:21

  8. Oppstartsprosjektet suppekokker

    Et samarbeidsprosjekt mellom programfaglærere og matematikklærere på RM. Hensikten var å bli kjent på kjøkkenet, bli kjent elev-elev og elev-lærer, produsere enkle retter og bruke matematikk som redskap i programfaget.

    Anne Stenstad Karlsen - 29.10.2013 12:07

  9. Forhold på kjøkkenet

    Lage retter på kjøkkenet og bruke matematikk som redskap med fokus på målenheter, måleredskap og forhold.

    Elevene skal regne med ulike måleneheter, bruke ulike måleredskap og vurdere hvilke som er mest hensiktsmessig i ulike situasjoner, regne med forhold, følge og justere oppskrifter og praktisere god produksjonshygiene.

    Anne Stenstad Karlsen - 29.10.2013 14:02

  10. Mål og vekt

    Elevene ser først en meget god video fra "Matfag i praksis". Dernest øver man inn begrepene halv, kvart, 3/4 også videre. Til sist gjør elevene to omgjøringsoppgaver; Hvor mye veien matvarene til sammen ?

    Anders Fløtra - 17.11.2013 10:52

  11. Restaurantdrift og kostnadsberegning

    Eleven skal se på økonomisk drift av skolens restaurant. Det skal gjøres erfaringer med kostnader til råvarer, drift og fortjeneste.

    Det skal gjøres erfaringer med svinn, og den betydningen det har for overskuddet.

    Hva slags utgifter som er vanlig, og lønn til ansatte.

    Det skal beregnes omsetting og fortjeneste over et tidsaspekt.

    Anita - 05.02.2014 15:28

  12. Sukkerinnhold i ulike drikkevarer

    Elevene skal arbeide med oppgaver om hvor mye sukker forskjellige drikkevarer inneholder. Opplegget er utarbeidet ut fra en artikkel på nettavisen.no.

    Kristine Lohne - 17.03.2014 22:44

  13. Bordplassering

    Undervisningsopplegg som går ut på at elevene skal klippe ut figurer i målestokk og lage forskjellige bordplasseringer. Ved hjelp av dette skal de beregne antall gjester i en ballsal.

    Elevene vil finne forskjellige løsninger på problemene, og de bør bli oppfordret til å diskutere sine løsninger.

    Håkon Tveit - 25.11.2014 09:29

  14. Restaurant og matfag, tverrfaglig skriftlig oppgave

    Alle programfagene, engelsk, norsk, matematikk

    baard007@gmail.com - 09.02.2015 16:35

  15. Geometri og restaurant

    Tar utgangspunkt i en plantegning av skolens kjøkken/ restaurant.

    Omfatter temaene areal, volum, målestokk, plantegninger.

    hegeo - 12.02.2015 14:40

  16. Matematikk og programfag, 3-delt etter nivå

    Denne oppgaven er meget åpen og eleven kan velge ut ifra interesse faglig og nivå.

    arne.bratberg@ntfk.no - 25.03.2015 15:04

  17. Fruktsalat og prosentregning

    Elevene får utdelt frukt og lager fruktsalat. Vi regner ut avskjær/svinn, andeler og prosentandeler. Til slutt spiser elevene fruktsalaten.

    Foto: Opplysningskontoret for egg og kjøtt. Lisens: CC by-nc-sa. Kilde: ndla.no

    Thorleif Westby - 07.11.2013 10:08

  18. Mengde- og kostnadsberegning restaurant

    Dette er et fellesopplegg der både mattelærer og faglærer jobber sammen.

    Læringsmål:

    Eleven skal kunne mendeberegning og kunne bruke de ulike måleenhetene og vekt: kg, hekto, gram, liter dl, cl.

    Eleven skal bruke regneark til å lage kalkyler for ferdig produkt, hva det koster å lage.

    Innhold, ferdigheter og metode:

    Elevene skal jobbe på kjøkkenet med praktisk utførelse av oppgaven. Oppgaven er å lage en ferdig serveringsklar rett etter oppskrift og kostnadsberegne produktet og vise dette via kalkyleutregning.

     

     

    rigmob17@student.uia.no - 06.02.2018 18:54

  19. Mål og vekt

    mTeoretisk og praktisk gjennomgang av mål og vektbegreper som brukes på kjøkkenet

    Elevene skal kunne  finne riktig mengde på ulike gitte størrelser gjennom praktiske oppgaver:

     

    1. vei opp 250 gram hvetemel

    2. mål opp 7 dl sukker

    3. mål opp 1/2 liter vann

    4. vei opp et kvart kilo sukker

    5. mål opp trekvart liter vann

    6. hvor mange dl melk inneholder litermålet?

    7. hvor mange gram havregryn ligger i stålbollen?

    8. hvor mange hekto skinke ligger på tallerkenen?

    hegesu17@student.uia.no - 19.03.2018 12:56

Pages